Hitte en vroege lossingen oorzaak van moeilijke thuiskomsten?

Click here for the English version of the text below


Het voorbije weekend werd vooraf aangekondigd als een stralende zomerdag, met temperaturen die richting 30 graden gingen. Om de duiven zoveel mogelijk te ontlasten, werd beslist om zo vroeg mogelijk te lossen zodat de meeste duiven vóór de middag thuis zouden zijn of minstens al een groot deel van hun traject hadden afgelegd. Ondanks deze vroege lossingen verliepen de thuiskomsten op alle vluchten echter moeizaam.

Onder liefhebbers circuleren verschillende theorieën over de oorzaak van deze moeilijke concoursen. In Vlaams‑Brabant en Antwerpen klinkt steeds vaker kritiek op de vluchten vanuit Toury. Sommigen vrezen dat, indien Toury op de halve fond blijft staan, er binnen enkele weken nauwelijks nog duiven overblijven voor deze discipline.

Her en der duiken ook verhalen op dat de duiven geen drinkwater zouden krijgen op de halve fond, maar dergelijke beweringen slaan de bal compleet mis. Waarom zouden duiven op deze vluchten geen water krijgen, terwijl dit op alle andere wedstrijden wel correct gebeurt? Het lijkt ons een brug te ver.

Een meer plausibele verklaring is dat de combinatie van hoge temperaturen en zeer vroege lossingen een rol kan spelen. Wijlen Maurice Van de Velde uit Scherpenheuvel waarschuwde jaren geleden al dat té vroeg lossen nadelig kan zijn omdat de zon dan nog te laag staat en dit een invloed heeft op de oriëntatie van de duiven. Misschien schuilt daar toch een kern van waarheid in.

Daarnaast wordt ook gewezen op de stapelhoogte en ventilatie in de vrachtwagens. Bij extreme warmte kan onvoldoende luchtcirculatie een bijkomende factor zijn. Het blijft echter gissen. Een grondige analyse zou wenselijk zijn om tot duidelijke conclusies te komen en om te kunnen inspelen op deze extreme omstandigheden. Wat voor ons wel vaststaat: het idee dat oude duiven niet zouden weten hoe ze moeten drinken in de reismanden, is weinig geloofwaardig, zij zouden de knepen van het vak (drinken) nu wel onder knie moeten hebben.

Resultaten Scherpenheuvel

In Scherpenheuvel werden dit weekend bijna 1.000 duiven ingekorfd. Op Momignies namen 220 jonge duiven en 89 oude duiven deel. De aantallen die wekelijk ingekorfd worden blijven rond de 1.000 duiven hangen wat misschien wordt overschreden als de jonge duiven echt starten aan het seizoen 2026?

Momignies – Oude duiven

De eerste melding kwam van Robby Matthys uit Tielt‑Winge, maar het was Geert Van Goolen uit Aarschot die de twee eerste prijzen wegkaapte. Zijn eerste duif, 2060163‑25, arriveerde om 8u44.50 en behaalde de overwinning met een snelheid van 1380.9430 m/min. De derde plaats was voor Walter Lambeets uit Aarschot. Opvallend was ook de sterke prestaties van Leo Berghmans uit Scherpenheuvel, die vier van zijn zes duiven in de top negen klokte en Ingrid Vancauwenbergh uit Gelrode speelt maar liefst 75% bij de oude duiven.

Momignies – Jonge duiven

De wedstrijd stond ruim 2 uur en 15 minuten open, wat aangeeft dat de jonge duiven het moeilijk hadden om hun weg naar huis te vinden. De overwinning ging naar Geert Vranken uit Tielt‑Winge. Zijn jonge duif 2035906‑26 arriveerde om 8u45.04 en behaalde een snelheid van 327.9585 m/min. Geert plaatste bovendien 17 van zijn 24 ingezette duiven in de prijzen, beginnend met de eerste plaats. De tweede plaats was voor Willy Nolmans uit Scherpenheuvel, de derde voor Lucien Laevers uit Rillaar. Bij de jonge duiven blonk enkel Geert Vranken uit Tielt-Winge uit, hij klokt van zijn jonge duiven maar liefst 70.83% in de prijzen!

Soissons – Oude duiven

Ook hier waren de omstandigheden zwaar, al werd de wedstrijd binnen een half uur gesloten.
De overwinning bij de 290 oude duiven ging naar Walter Lambeets uit Aarschot. Zijn duif 2037840‑25 arriveerde om 9u44.52 en behaalde een snelheid van 1391.7902 m/min. De tweede plaats was voor Bruno Vrancken uit Rillaar, de derde voor Guido Broos uit Tielt‑Winge. De liefhebbers die het mooie weer maakte op deze vlucht Guido Broos met 87.50% prijs – Geert Vranken 80% prijs en Daniel Theys 71.43% prijs. Verbeterde lijst met % prijs, ook hier behaald Geert Vranken 80% prijs, andere hokken die het goed doen Danny Theys, Victor Valvekens en Rudi Van Vlasselaer


Toury – Oude duiven

Op Toury was er opnieuw geen maat op Arien – De Keyser – Kaier uit Houwaart. Zij behaalden de drie eerste prijzen tegen 205 oude duiven, en dat in omstandigheden die overal voor problemen zorgden.
Zij lieten de nationale vlucht vanuit Bourges links liggen en kozen bewust voor Toury – een keuze die opnieuw uitstekend uitpakte. Louis Verheyen uit Scherpenheuvel werd knap vierde, Tim Van Roy zevende. Tim Van Roy uit Scherpenheuvel korfde voor deze 1/2 fond vlucht 3 oude duiven in en klokt deze alle drie in de prijzen 7-14-54. Ook Guido Broos en Geert Vranken beide uit Tielt-Winge klokken 66.67% van hun ingezette duiven!


Bourges Nationaal

Gommaire Verbruggen uit Scherpenheuvel behaalde de overwinning bij zowel de 185 oude duiven als de 119 jaarduiven. In totaal werden 304 duiven ingekorfd in Scherpenheuvel voor deze nationale vlucht.

Gommaire en Annie Verbruggen

Bij de oude duiven klokte Gommaire de twee eerste prijzen; de derde plaats was voor Jef Van Winkel uit Tielt‑Winge. Bij de oude duiven klokt Louis Verheyen uit Scherpenheuvel 6 duiven van zijn 7 ingekorfde duiven in de prijzen 5-16-26-34-41. Ook hier scoort Geert Vranken uit Tielt-Winge 80% prijs en kan hij op een succesvol weekend terug kijken. Dirk Roelants speelt met zijn oude duiven 75% en bewijst nogmaals dat hij klasse zitten heeft onder de pannen!


Bij de jaarduiven won Gommaire eveneens, gevolgd door Dirk Roelants uit Lubbeek. Jef Van Winkel klokte bovendien 3‑4‑5 tegen 119 jaarduiven. Dirk Roelants uit Lubbeek speelt met zijn jaarduiven 100% prijs hij klokt 2 duiven in de prijzen van de 2 ingezette duiven 2de en 10de, wie doet er beter op Bourges nationaal in Scherpenheuvel?


Nationaal speelde Scherpenheuvel geen rol van betekenis, maar in zone B4 klokte Gommaire vermoedelijk de 4de prijs tegen 2.746 oude duiven – een bijzonder sterke prestatie. De duif 2083124-2024 die de naam de spikkel kreeg behaalde 4de plaats in zone B tegen 2.746 oude duiven

Dit vind je misschien ook leuk...

Geef een reactie